Министар културе Никола Селаковић обишао је током радне посете општини Бајина Башта објекат Музеја ћирилице као централни део будуће културно – образовно – научне целине Дом ћирилице. Овом приликом министар је најавио да ће нова установа културе бити отворена за посетиоце 2025. године и да почиње припрема сталне поставке.
Пре посете музеју, министар Селаковић разговарао је у Општини Бајина Башта са представницима локалне самоуправе, председником општине Миленком Ордагићем, помоћником председника општине и руководиоцем пројекта Дом ћирилице Синишом Спасојевићем, замеником председника Небојшом Јовановићем и помоћником председника Љубодрагом Петровићем. Састанку је присуствовала и начелница Општинске управе Зорка Радоичић и директор регионалног Историјског архива Ужице и члан Националног савета за културу Жељко Марковић.
С намером да чува и негује наше национално писмо, чува његову вредност, развија културу и писменост, настаје Музеј ћирилице, надомак средњовековног манастира Рача. У претходне две године Министарство културе препознало је ентузијазам и способност људи у Бајиној Башти за реализацију, како је истако министар Селаковић, озбиљно доброг пројекта и сјајне идеје.
Изградњу Музеја ћирилице, Министарство културе у 2023. години подржало је са 17 милина динара, а у 2024. години са 20 милина динара. У претходне две године опремљен је и амфитеатар, завршена расвета, ограђен простор, направљене пешачке стазе и парковски мобилијар. Општина Бајина Башта, из свог буџета обезбедила је средства за ревитализацију и асфалтирање приступног моста преко реке Раче.
„Кроз неколико месеци крећемо са опремањем Музеја ћирилице. Ово је је један од најлепших и најбољих пројекта који Министарство културе реализује у оквиру програма ‘Градови у фокусу’. Увиђајући значај развоја ћирилице у будућности, као дела нашег савременог и будућег стваралаштва, Министарство културе ће још интензивније подржавати општину Бајина Башта са циљем да током 2025.године заједнички отворимо Музеј ћирилице“, нагласио је Селаковић.
Према његовим речима, реализација овог пројекта општине Бајина Башта пробудила је читаву и просветну и културну јавност у Србији што показује велико интересовање за посете Дому ћирилице од стране организатора групних путовања и ђачких екскурзија.
„Општина Бајина Башта је у последње две године озбиљан партнер Министарства културе и уз пројекат Музеја стакларства општине Параћин, може да буде најбољи могући пример и другим градовима али и мањим срединама како да се оживи једно село што је од изизетног значаја, посебно у данашњем времену урбанизације“, оценио је Никола Селаковић.
Министар је подсетио да је конкурс Градови у фокусу започет 2016. године, када је на челу Владе био Александра Вучић, данашњи председник Републике Србије. Овај конкурс омогућио је да држава крене са подршком локалним самоуправама за реализацију пројеката јачања културне инфраструктуре.
Ово приликом министру Николи Селаковићу уручена је на поклон уметничка слика манастира Рача и Повеља општине Бајина Башта. Повеља је одлуком Скупштине општине додељена Министарству културе за свесрдну подршку активностима које спроводи општина на заштити и неговању ћирилице и за велика финансијска улагања у унапређењу културне инфраструктуре и у пројекте очувања културно-историјског наслеђа на територији општине Бајина Башта.
Након посете Музеју ћирилице, министар културе заједно са представницима локалне самоуправе, посетио је манастир Рача, задужбину Краља Драгутина Немањића из 13. века, где је разговара са игуманом манастира, архимандритом Германом.
Радна посета министра Селаковића Бајиној Башти завршена је обиласком најстарије постојеће српске дестилерије “ББ Клековача”, која је чувена по традиционалној ракији клековачи, која се у овом крају производи вековима.