Гостујући данас у Јутарњем програму РТС-а министар културе Никола Селаковић говорио је о мерама које ће се предузети на заштити нашег писма. Овом приликом као позитиван пример у заштити и неговању ћирилице министар културе је навео општину Бајина Башта.

Министар културе приликом отварања 6. Ћириличне баштине у Бајиној Башти Фото: Министарство културе

„Постоје изузеци, још увек усамљени али надам се не задуго изузеци, као општина Бајина Башта, која је проглашена првом општином у Србији у којој се афирмише и на један прави начин штити и промовише наше ћириличко писмо. Мислим да би била добра иницијатива позвати и друге општине и градове да се управо тој акцији придруже. “

Дом ћирилице са првим српским Музејом ћирилице који настаје у Рачи код Бајине Баште

Подсећамо да је Бајина Башта прва општина која је још 2019. године усвојила Декларацију о заштити и неговању ћирилице са конкретним мерама за очување српског писма. На основу ове Декларације заживела је манифестација „Ћирилична баштина“ која је врло брзо стекла национални значај, 2022. године је направљен Парк ћирилице у центру града, а већ три године се организује и „Ћирилична бициклијада“. Тренутно су у току радови на другој фази изградње комплекса Дом ћирилице са првим српским Музејом ћирилице за шта је Министарство културе у последње две године издвојило 37 милиона динара.

У току су радови на партерном уређењу простора око будућег Музеја ћирилице

Све ћириличке активности у Бајиној Башти своје извориште имају у древном манастиру Рача који је био центар Рачанске преписивачке школе и где је током Другог светског рата сачувано „Мирослављево јеванђеље“. Калуђери Рачани сматрају се чуварима духовности и ћирилице у најтежим временима и зачетницима савремене српске писмености.

Поделите ову вест са пријатељима